Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

NORTHERN ARABIAN HORSE

Promoting Pure, Part bred, and Anglo Arabian Horses in Northern England

Welcome to the Northern Group

Login with Facebook

Sign In or Register

New website readers

Recent Photos

Recent Blog Entries

Recent Forum Posts

National ‘C’ Show

Wetherby Racecourse

Sunday 20th June 2010

Judges Mr Jones and Mrs Green decide on the Purebred Inhand Champion

with Mr J Fox , Senior steward attending 

In Hand Classes


Junior Pure Bred In-Hand Classes


Class 1 – Yearling Fillies, born in 2009


1st   30   Mia Bint Adala (WH Justice/Shamila Amira) Joyce Melvin

2nd  36   Miskia (Audemars/Misteria) Mr & Mrs S McCormick

3rd  31   Narva D (Vervaldee/Johenmar Nagwa) Gamlin/Ratcliffe/Powick

4th  34  Gracious Wings MQ (AVMontoya/LTF Wings of Joy) Dutkowski-Southworth

5th  37  Cotswolds Lailah (Angelos RE/Muranas Kiara) L C Hughes

6th  39  LTF Tanzia C (G Tamin/R Tiger Lily) P & I Crick


Class 2 – Two year old Fillies, born in 2008


1st  42  Atiyah MP (US) (Legacy of Fame/WA Foxie Bey Ali) Mrs J McNulty

2nd 41 TES Jasminah (Benito/Bushburn Meniqa) Ms Haley Leech

Class 3 – Three year old Fillies, born in 2007


1st    48   Cotswolds Annisha (Enzo/Kasan) Ms L C Hughes

2nd   43   Makisa Lady Design Master Design/HS Esmeralda) A Southworth/A Lilley

3rd   47   Lakiara MH (HB Bastille/FS Lavana) S. Hazeldine

4th   50   Judals RubyTuesday (Qamar El Dine/Judals Berugia) Pippa Thorn

5th   44   Guisburn Silver Lining (Hussain/Shimsha) Aison Douglas

6th   49   DNS Khandi (Paladino/Shaanorah) Miss P Birbeck

JUNIOR PURE BRED FEMALE CHAMPIONSHIP A


Champion  No   30 – Mia Bint Adala

Reserve    No   36 – Miskia

Res, Res   No   48 – Cotswolds Annisha

Res R R     No  43 – Makisa Lady Design


Class 4 – Yearling Colts, born in 2009

1st   51    Tomellio (H Tobago/E A Amellia) Mr & Mrs B & Miss K Gore

2nd  52    Ali Zyad R Dea ( H S Madani/Zaafinah) Fox/Law


Class 5 – Two Year Old Colts, born in 2008


1st   57    Marbon Mobago (H Tobago/G Forgetmenot) P & M Gamlin

2nd  54   Zebauri (KZ Ibreez/Araura) Mrs H Lefevre

3rd  55   LTF Sasaki C (Vaayd/Daian Shaklan) Mrs P Crick


Class 6 – Three Year Old Colts, born in 2007


1st  59    Stormlite Royal (Istfahan/Storm Fantasy) Mrs T Sheward


JUNIOR PURE BRED MALE CHAMPIONSHIP B


Champion  No 57 – Marbon Mobago

Reserve    No 51 – Tomellio

Res. Res    No 54 – Zebauri

Res. R R    No 59 – Stormlite Royal

Class 7 – Yearling Geldings, born in 2009


1st   60    Jazar (Angelo RE/Sharea) Mr & Mrs Thomas

2nd  61    Bey Reuben (A H Kuda/Miriam Bey) Miss L Dean

3rd  62    Nazri (CAS Ravel/Nazhira) Miss J Robinson


Class 8 – Two Year Old Geldings, born in 2008


1st  64    TES Elijah (TES Psynfamous/Bozra Shama) Ms Ellie Jones


Class 9 – Three Year Old Geldings, born in 2007


1st   67    Jameel Ibn Jullyus (Jullyus JJ/ SG Escada) Miss Chrissie Sheerstone

2nd  68   Shahir Neesaan (Psyches Image R/Sushi) Michelle Smith

Class 10 – Senior Geldings 4 years old & over, born in or before 2006

1st    71    Ali Khaziel (Carmargue/Liana El Shaklan) Mrs N Wareing

2nd   70    NPA Hazan (Sheikh Al Kuran/Havannah) Mr & Mrs N P Armstrong

3rd   69    Sihr Kamar (WSA Charismma/Aliya Bint Misk Tarifa Ms A Law

4th   76    Astrologer (Ibn Aboud/Aureme) Danna Ing

5th   73   Xavier De Espana (Shaikh Al Kuran/Tamerim) Mrs S & Miss L L Croft

6th   72   Artizana Oberon (L M Luval/Faery Rose) Julie Jagger


PURE BRED GELDING CHAMPIONSHIP C


Champion  No  71 - Ali Khaziel

Reserve    No 70 – NPA Hazan

Res. Res    No 60 – Jazar

Res R R     No 64 – TES Elijah

Class 11 – Pure Bred Mare 4 years or over, born in or before 2006

WITHOUT foal at foot


1st    83    Saszarta (Elart/Sasza) Mrs R McCormick/Mrs.W Carr

2nd   91    Psyches Show Girl (Psyches Image R/Mona Lisa) Mr N Grogan

3rd   85   NPA Habeeba (Sensai/Havannah) Mr & Mrs N P Armstrong

4th   86   S D Miss Echoo (Kador’s Echo/M B Evaicha) Sue Loughlin

5th   88   Bint Amaretta (G R Amaretto/Vaddiyah) Shelley Taylor

6th   80   LTF Wings of Joy (Marsin/Selket Wings) Amy Dutkowski-Southworth


Class 12 – Pure Bred Mare 4 years or over, born in or before 2006

WITH own foal at foot


1st    92    Tukki Amira (Al Maurab/Moulton Blackberry) Mrs S A Holland


Class 13 – Foal born 2010, 30 days old or over


1st   96    Justa Princessa (W H Justice/H T Odessa) Miss R Georgeson

2nd  95    Foal (Tehama Na Sidaqa/Tukki Amira) Mrs S A Holland


Class 14 – Veteran Mare born in or before 1994 – with or without foal at foot


1st   137  Concheater (Kazari/Shadykta) Mandy Harris

2nd  98   Nazhira (Zircon Nazeer/El Kahira) Miss J Robinson


SENIOR PURE BRED ARAB FEMALE CHAMPIONSHIP D


Champion   No 83 – Saszarta

Reserve     No 91 – Psyches Show Girl

Res. Res     No 92 - Tukki Amira

Res. R R     No 137 – Concheater


Class 15 – Pure Bred Stallions 4 years or over, born in or before 2006


1st    164    AJA Sanchez (AJA Sanagor/Bint Cesarza) Mr A Hallworth

2nd     99   Jaayd (Magnum Psyche/N V Shalimar) Mr & Mrs E H Woodward

3rd   165   CAS Ravel (Eric’s Eliminator/CAS Silver Velvet) Gwyneth Rees

Class 16 – Pure Bred Veteran Stallion or Gelding, born in or before 1994

1st 166 Camargue Too (Carmargue/Nasida) Mr A Hallworth


SENIOR PURE BRED MALE CHAMPIONSHIP E


Champion   No 164 – AJA Sanchez

Reserve     No 99 – Jaayd

Res. Res     No 166 – Camargue Too

SUPREME PURE BRED IN HAND CHAMPIONSHIP F


Champion   No 83 – Saszarta

Reserve     No 91 – Psyches Show Girl

Res. Res    No 30 – Mia Bint Adala

Class 17 – Crabbet In-Hand


1st    76    Astrologer (Ibn Aboud/Aureme) Danna Ing

2nd   59    Stormlite Royal (Istfahan/Storm Fantasy) Mrs T Sheward

3rd   190   Rosaliah Gold (Golden Silver/Siala) Mr & Mrs T Mattocks

4th   168   Crowned Jewel (Bright Crown/Silvern Princess Frances Duchess of Rutland


Class 18 – Classic Head – Pure Bred Arab Male or Female


1st   30    Mia Bint Adala (W H Justice/Shamila Amira) Joyce Melvin

2nd  93    H T Odessa (Shaikh Al Kuran/H T Ormuz) Miss R Georgeson

3rd  67    Jameel Ibn Jullyus (Jullyus JJ/S G Escada) Miss C Sheerstone

4th  79    H S Pavanne (Vivaldi Rach/Parana) Claire Doxey

5th  76   Astrologer (Ibn Aboud/Aureme) Danna Ing

6th  73   Xavier De Espana (Shaikh Al Kuran/Tamerim) Mrs S & Miss L L Croft


Class 19 – Young Handler, 16 years old or under on Show day


1st    85    Rosie Sidebottom

2nd   170   Ethan Hall

3rd    171   Shannon Bury

4th    50    Dayna Thorn

5th    89   Alexandra Lillie

6th    68   Michelle Smith

Junior Part Bred & Anglo Arab Classes In-Hand


Class 20 – Yearling, Two or Three year old Colt, Filly or Gelding


1st    172    Downies Mystic Masterpiece (Maraday Mystic Morn/Downies Leading Lady

                                                                     Mr & Mrs Houghton

2nd   140    SB Dream On (JCS Aramoon/Am I Dreaming) S Hazeldine

3rd   173    Classical Charmer (CAS Ravel/Sandown Tino) Mr A Hallworth


JUNIOR PART BRED & ANGLO ARAB CHAMPIONSHIP G


Champion   No 172 – Downies Mystic Masterpiece

Reserve     No 140 – S B Dream On

Senior Part Bred & Anglo Arab In-Hand Classes


Class 21 – Gelding or Mare (with or without foal at foot) 4 years old & over


1st    175    Burford Water Nymph (Sandbourne Royal Ensign/Comberton Cascade

                                 Mr A Hallworth

2nd   174    Sulan Ellectronic (Ellectron/Kathbarr Royal Secret) Claire Linney

3rd   177    Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Roxannes Girl) Mrs J Bond

4th   178    Classic Cantata (Ninfields Minks Reflection/Broadhanger Carol) Lisa Smith

5th   176    Pickmere Playboy (Pickmere Kismet/Royal Cheramee) Lidia Johnson


Class 24 – Veteran Stallion, Mare or Gelding, born in or before 1994


1st   170   Talponciau Wedding Guest (Rodanieh Casanova/Westacre Country Dance)

                                                   Ms S Bagshaw


SENIOR PART BRED & ANGLO ARAB IN HAND CHAMPIONSHIP H


Champion     No 175 Burford Water Nymph

Reserve        No 170 Talponciau Wedding Guest

Res. Res       No 174 Sulan Ellectronic

SUPREME PART BRED & ANGLO ARAB IN HAND CHAMPIONSHIP I


Champion     No 172 Downies Mystic Masterpiece

Reserve        No 140 SB Dream On

Res. Res       No 175 Burford Water Nymph

Res. RR        No 170 Talponciau Wedding Guest

Home Produced In-Hand Classes

Class 25 – Pure Bred Yearling, 2 or 3 year old, colt, filly or gelding


1st    50    Judals Ruby Tuesday (Qamar El Dine/Judals Berugia) Pippa Thorn

2nd   49    DNS Khandi (Paladino/Shaanorah) Miss P Birbeck

3rd   68    Shahir Neesaan (Psyches Image R/Sushi) Michelle Smith


Class 26 – Pure Bred Mare or Gelding, 4 years & over


1st    88    Bint Amaretta (G R Amaretto/Vaddiyah) Shelley Taylor

2nd   72   Artizana Oberon (L M Luval/Faery Rose Julie Jagger

3rd    73   Xavier De Espana (Shaikh Al Kuran/Tamerim) Mrs S & Miss L L Croft

4th    89   J C Krisstina (Dearnebank Montana/Benedictina) Mrs S B Lillie

5th    181   LTF Tamina C (G Tamin/Viuga) Tracy Nilsen

6th    137   Concheater (Kazari/Shadykta) Mandy Harris


Class 29 – Part Bred or Anglo Arab, Mare or Gelding, 4 years old & over


1st    174    Sulan Ellectronic (Ellectron/Kathbarr Royal Secret) Claire Linney

2nd   176   Pickmere Playboy Pickmere Kismet/Royal Cheramee Lidia Johnson

3rd   177   Santa Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Ms J Bond

4th    178   Classic Cantata (Ninfield Minks Reflection/Broadhanger Carol) Lisa Smith


HOME PRODUCED IN-HAND CHAMPIONSHIP J


Champion   No 88 – Bint Amaretta

Reserve     No 72 – Artizana Oberon

Res R        No 49 – DNS Khandi

Ridden Classes

Class 32 – Pre Novice, Pure, Part Bred or Anglo Arab, Mare or Gelding 4 years old & over

1st 183 Aklah Kestrel (Shamil/Virolet)                          Mrs C Bennett/S Monkman


Pure Bred Novice Ridden

Class 34 – Novice Mare – 4 years old & over

1st    189  Esstarah (DE) (Esstashan/Mara III)                              Mrs L Tait/Mrs K Brown

2nd   185  Mahdinaa (Mahaala/Magic Dinasty)                                Ms S Rogers/Clare Fitch

3rd   187  LA Psyches Vogue (Psyches Image R/L A Vogue)           Michelle Wilding/Owner


Class 35 – Novice Gelding, 4 years old & over


1st     196   Kezzan (Nazdromal/Bint Bint Kezarah)                      Mrs S Rhodes & Miss A Starkie

2nd    192   Muzshaan (Orashaan/Muzetta)                                 Mrs Dixon/Phillips/Charlotte Dabbs

3rd    101   Fantasist (Essteem/G Fantastica)                             Mrs B Matthews/Mrs K Brown

4th    197   Golden Equus (Ekwipunek/Crown of Bright Gold)     Mr & Mrs Titterington/L Needham

5th   198   Psaradish (Psadisho Ibn Esstashan/Aravina)            Alison Embleton/Owner

6th   194   Nadem (Nikkodemus/Roxalah)                                 Mrs E Ferguson/Kaye Ferguson


NOVICE PURE BRED RIDDEN CHAMPIONSHIP K

Champion    No 196 – Kezzan

Reserve      No 192 – Muzshaan

Open Ridden

Class 36 – Open Ridden, Pure Bred Stallion, Mare or Gelding 4 years old & over

1st    171    Salazeer (Sarry/Bright Marina)                Joanne Bury/Shannon Bury

2nd   194    Nadem (Nikkodemus/Roxalah)                 Mrs E Ferguson/Kaye Ferguson


Part Bred & Anglo Arab Ridden Classes


Class 37 – Novice Stallion, Mare or Gelding, 4 years old & over


1st    177   Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Mrs Janice Bond/Owner

2nd   102   Oakways Excellent Magic (Excellente/Oakways Patchwork Girl) Mrs J Fraser Brown

                                     Fiona Grant Chivers

3rd   103   Rubilou (Shah Shadow/Talponcia Cantores) Mrs M Potter/Melissa Potter

4th   105   A Dream Come True (Blacklord Sirdar/Moonstones Baby Pye) S Hazeldine/

                                  Olivia Timpani

5th   104   Diamond Brite (Fairlyn Gemini/Commanche) Mrs Anne Ainley/Owner

6th   174   Sulan Ellectronic (Ellectron/Kathbarr Royal Secret) Claire Linney/owner


Class 38 – Stallion, Mare or Gelding, 4 years & over, not exc. 148cms


1st   170    Talponciau Wedding Guest (Rodanieh Casanova/Westacre Country Dance)

                                                                                 Ms S Bagshaw/Nadia Hall


Class 40 – Stallion, Mare or Gelding, 4 years & over, exc. 153cms


1st    102    Oakways Excellent Magic (Excellente/Oakways Patchwork Girl) Mrs J Fraser Brown

                                        Fiona Grant Chivers

2nd   106   Saxen Master Harry (Heritage Neptune/Saxen Amethyst) Charlotte Miller/Owner


SUPREME PART BRED & ANGLO ARAB RIDDEN CHAMPIONSHIP L


Champion   No 177 – Sante Fe Rose

Reserve     No 170 – Talponciau Wedding Guest


Hutchinson Domestic Staff Ridden Arab Classes including HOYS Qualifiers


Class 41 – Mare, 4 years old & over


1st   112   Shaarinah (Kais/Sherruka Al Roban)          Isobel Gray/David Froggatt

2nd  110   Judals Shallima (G Halim Sharib/Dearnebanks All Lit Up) Mrs V Nelson/Kirsty Nelson

3rd  109   Naama Al Shaqab (Sabiell/Biriusa) Sheikh Hamad Bin Jassim Bin Faisal Al Thani/ Clare Fitch

4th 190   Rosaliah Gold (Golden Silver/Siala) Mr & Mrs T Mattocks/Fiona Grant Chivers

5th  114   NPA Kurrannah (Shaikh Al Kuran/Havannah) C Hague-Lenihan/Owner

6th  111   Mozaka (Medalj/Eka) Ms L Kerly/Owner


Class 42 – Gelding, 4 years old & over


1st   127   ZA Karis Ibn Azal (Zircon Karismatique/Azalea) Mrs Rose & Mrs Fiona Grant Chivers

2nd  118  Psympatic (Psytadel/Exotic Beauty)                     Miss Liz Edwards/Owner

3rd  125  W W Dzanadu (Notoriousz/Liana)                       Kirsty Nelson/Owner

4th  122  NPA Hafiz (Shaikh Al Kuran/Havannah)              Mrs D McEvoy/C Hague-Lenihan

5th  120  Darker Shade of Gray (Distinkt/Samaur Bint Benedict) S Hazeldine/Olivia Timpani

6th  119  Kartier (Ventican/Krona)                                    Mrs H Shannon/Kathy Houghton


Class 43 – Stallion, 4 years old & over


1st   132   Marcus Aurelius (Aurelian/Fiesta Magic) Mr R Bertram/Kirsty Brown

2nd  131   Plumbum (Balaton/Pantomina) Sally Wrigglesworth/Owner

3rd  129   El Sahir (Halim El Shaklan/Az Enigma) Mrs B & V Marsh/Kirsty Nelson

4th  133   Ledarb Silver Blue Sovereign (Red Shadow/Maracz) Kerry MacDougall/Owner


OPEN PURE BRED RIDDEN CHAMPIONSHIP M


Champion   No 112 – Shaarinah

Reserve     No 127 – Z A Karis Ibn Azal


SUPREME PURE BRED RIDDEN CHAMPIONSHIP N


Champion   No 112 - Shaarinah

Reserve   No 127 – Z A Karis Ibn Azal


Class 44 - Midland Arab Group Ltd National Championship for Young Riders


1st   171   Salazeer (Sarry/Bright Marina)                                  Joanne Bury/Shannon Bury

2nd  120  Darker Shade of Gray(Distinkt/Samaur Bint Benedict) S Hazeldine/Olivia Timpani

3rd  177  Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Mrs J Bond/Rebecca Bond


Home Produced Ridden Classes


Class 45 – Part Bred or Anglo Arab, 4 years & over, Stallion, Mare or Gelding


1st    177    Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Mrs Janice Bond/Owner

2nd   103    Rubilou (Shah Shadow/Talponcia Cantores) Mrs M Potter/Melissa Potter

3rd   106   Saxen Master Harry (Heritage Neptune/Saxen Amethyst) Charlotte Miller/Owner

4th   104  Diamond Brite (Fairlyn Gemini/Commanche) Mrs Anne Ainley/Owner


Class 46 – Pure Bred Arab, 4 years & over, Stallion, Mare or Gelding


1st   171   Salazeer (Sarry/Bright Marina)    Joanne Bury/Shannon Bury

2nd  181   LTF Tamina C (G Tamin/Viuga)     Tracy Nilsen/Owner

3rd  134  Sambuka (Shurique/Luzette)       Mrs Carol Lee/Owner

4th  135 Amir Mostafa (Mostafa/Mabay Pearl) Bev Walton/Owner

5th 133 Ledarb Silver Blue Sovereign (Red Shadow/Maracz) Kerry MacDougall/Owner


HOME PRODUCED CHAMPIONSHIP O


Champion   No 177 – Sante Fe Rose

Reserve     No 171 – Salazeer


Class 47 – Crabbet Ridden Class, 4 years old & over


1st   190 Rosaliah Gold (Golden Silver/Siala) Mr & Mrs Mattocks

                               Fiona Grant Chivers

2nd 134 Sambuka (Shurique/Luzette) Mrs Carol Lee/Owner

Northern Arabian Horse Spring Show

Sunday 20th April Askham Bryan , Near York.

In-hand Classes.

In-hand Judge Mrs Nicola Mellor.

Class 1 Pure Bred 1,2 & 3year old


1st & Ch.Jameel Ibn Jullyus (Jullyus/SG Escada) owned by Miss C Sheerstone bred by Mrs C Anderson

Class 2 & 3 Pure Bred Stallion, Mare or Gelding 4years old or over


1st & Res Ch. J C Krisstina Dearnebank (Montana/Benedictine) owned by Alexandra Lillie bred by Mr J Chapman, 2nd Rose Alba (Tribune/Rose Ruby ) owned by Lisa Smith bred by Mrs D M Mathias,3rd Late entry.

ROSE ALBA - PURE BRED MARE 20 YRS

WITH OWNER LISA SMITH - NORTHERN GROUP MEMBER

Class 4 & 5 Part Bred or Anglo Arab any age any sex


1st Romanno Royal Catkin (Deanhills Royal Jubilee/Courtland Pussy Willow) owned by Mr & Mrs A S Sykes bred by Mrs J Gilchrist. 2nd Carrhouse Baby Spice ( Argentino/ Sinead) owned and bred by Mrs C V Snowden. 3rd Westhill Fiddlesticks (Lechdale Quince/Chit Chat II) Owned by Mrs ~S Lee bred by Mr M Hendrie.


Champion In-hand Jameel Ibn Jullyus, Res Champion J C Krisstina.


Class 6 Young Handler

1st J C Krisstina shown by Alexandra Lillie, 2nd Rose Alba shown by Michelle Smith.


Ridden Judge Mr David Froggatt


Class 7 Midland Arab Group Ltd National Championship Young Riders


1st Springcroft Foxcroft ridden by Lucy Hornewood, 2nd Paisano Spellsinger ridden by Stephanie White.


Class 9 Pure Bred Novice Mare 4 Years old and over


1st HS Pavane (Vivaldi Rach/ Parana) owned and ridden by Claire Doxey bred by Mrs S Watts. 2ndrd Esstarah (Esstashan/Mara III) owned by Mrs L Tait ridden by Kirsty Brown and bred by Mr R Sax(De), 3 Rose Alba (Tribune/Rose Ruby) owned and ridden by Lisa Smith bred by Mrs D M Mathias


Class 10 Pure Bred Novice Gelding 4 years old and over


1st Fantasist ( Essteem/G Fantastica) owned by Mrs B Mathews, ridden by Kirsty Brown and bred by Mr & Mrs JS Bundy. 2nd Psaradish (Psadisho Ibn Estashan/Aravina) owned and ridden by Miss A Embleton and bred by Paulette Weir. 3rd HT Orinocco (Shaikh Al Kuran/HT Obsession) owned and ridden by Hanna Scott and bred by Mr & Mrs E H & Mr I Woodward.


Class 11 Part Bred and Anglo Arab Novice Stallion, Mare or Gelding 4 years old and over

1st Yealand Rockstar (Whalton Lucky Chance/Mayheath Royal Diva) owned and bred by Mrs S Haworth, ridden by Hanna Scott. 2nd Springcroft Foxtrot (Kalkar/Foxglove Lane) owned and bred by Mrs R Percival and ridden by M Homewood.


Novice Ridden Championship


Champion Fantasist


Res Champion Yealand Rockstar


Class 12a & 12b Part Bred and Anglo Arab Open ridden Stallion, Mare or Gelding


1st Springcroft Foxcroft (Kalkar/Foxglove Lane) owned and bred by Mrs R Percival ridden by Michelle Homewood.

Class 13 Pure Bred Open ridden Stallion, Mare or Gelding 4 years old and over.


1st & Ch.True Addiction (True Colours/Aliha) owned by Tina Bennett, ridden by S Monkman and bred by T Zannoni (Ca). 2nd & Res Ch. Benissa MH (AJA Ben Nazif/Sophia Bint Sheikh) owned and ridden by Alison Embleton and bred by M Hardcastle.


Class 14a & 14b Home Produced PB, AA or Pure Arab Mare or Gelding.


1st Benissa MH (AJA Ben Nazif/ Sophia Bint Sheikh) Owned and ridden by Alison Embleton and bred by M Hardcastle. 2nd NIM Habibs Magic (Easter Sheer Magic/NIM Habibs Dardjinn) owned and ridden By Kirstie Stoddard and bred by Miss L J Ball. 3rd TFA Sanam (TFA Sirius/TFA Saram) owned and ridden by Luise Coats and bred bt Tony Fretwell.


Ridden Championship


Champion True Addiction Reserve Champion Benissa MH


Class 15 Pure, Part Bred or Anglo Arab ridden Pre Novice.


1st Lindle Sir Gallahad (Dakshah/Galway Girl) Owned and bred by Mrs A Leadbetter and ridden by Hannah Scott. 2nd Aklah Kestral (Shamil/Virolet) owned and bred by Tina Bennett and ridden by S Monkman. 3rd Guisburn Haneef (Hussain/Shimsha) Owned and ridden by Alison Ainsley and bred by Mr & Mrs Gaddas-Brown.

0